31 Ekim 2014 Cuma

Kuru mama içeriğindeki vitamin değerleri neden önemli ?

A vitamini eksikliği ve fazlalığından bahsedicem. Eksikliğinde göz problemlerine yol açar ve cilt sorunları yaşar. Fazlalığında ise eklem problemlerine yol açar...
D vitamini kemik ve dişler için  önemli . Eksikliğinde raşitizme yol açar nadirende olsa;raşitizm Raşitizm; Kalsiyum (Ca), Fosfor (P) ve D vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Kemik oluşumunun tam olmaması nedeniyle tedavisi geciktirilmiş, ihmal edilmiş vakalarda uzun kemiklerde şekil bozukluğu meydana getirir.  Güneş başlıca D Vitamini kaynağı olmakla birlikte, balıketi, balıkyağı, süt, yumurta sarısı, karaciğer, peynir D Vitamini içeren besinler olarak sayılabilir.
E vitamini yaşlanmadan kaynaklanan bi çok hastalığın önlenmesinde önemli rol oynuyo. Eksikliğindede yazdığım gibi ileride hastalıklarrrrr......
K vitamini bi çok enzim için K vitamini olmadan aktive olamaz. Sonuç olarak bazı kan pıhtılaşma faktörleri açısından büyük öneme sahiptir. Aynı zamanda protein metabolizmasında da rol oynar ve kalsiyumun kemiğe bağlanmasına yardımcı olur.Başlıca diyetsel K vitamini kaynakları et ve sebzeler, özellikle de lahana, maydanoz ve ıspanaktır. Hayvanlarda K vitamini esas olarak karaciğerde depolanır.
Tiamin b1 eksikliği bitkinlik kas zafiyeti yürüme ve görme gibi problemlere neden olur.Maya ve buğday tohumu en yüksek B1 vitamini içeriğine sahiptir ancak bu vitamin ette, kepekte ve tahıllarda da bulunur.
b2 vitamini deri ve tüy için önemli. Eksikliğinde göz ve karın kısmında deride değişikler oluşur.Maya, karaciğer, peynir, yumurta ve tüm süt ürünlerinde bulunan B2 vitamini, doğada oldukça yaygındır. Aynı zamanda köpeklerin ve kediler de barsak bakterileri tarafından da üretiliyo..
TAURİN Kedilerde Taurin Eksikliği Hastalığı Nedeni :
Taurin kediler için esansiyel olan bir aminoasittir. Vücutta kolesterolün regülasyonu, safra tuzu oluşumunda ve retinal fonksiyonlarda görev yapar. Yetersizliği vücutta çeşitli metabolik bozukluklara ve retinal dejenerasyona neden olabilir.
Vücuttan idrar ve dışkı ile atılabildiği gibi özellikle laktasyon döneminde sütle de atılır. Kedilerde taurin vücutta sentezlenemez ve mutlaka dışarıdan gıda ile takviye edilmesi gereklidir.
Kediler de taurin eksikliğinin asıl nedeni gıdalar ile yeterli taurin alınmamasıdır.